ПК "Финанси и бюджет" одобри дофинансиране на „Градски транспорт“
26 Юни 2018, Вторник
В първа точка от дневния ред съветниците приеха предложение, относно актуализиране на приложение 21- "Списък на лицата, които имат право на транспортни разходи по бюджета на Община Варна за 2018 година" с 10 бройки.
Следващата точка от дневния ред бе относно дване на съгласие кмета на Община Варна да направи инвестиции в СК "Локомотив", бул. "Сливница", както следва:
- да закупи 4 броя контейнери от неръждаема конструкция, разглобяеми модули с топло и шумоизолация, с предназначение битово-санитарни помещения на стойност 36 000лв., с включен ДДС;
- извършване на текущ ремонт на СК "Локомотив", изразяващ се в доставка, монтаж и демонтаж на PVC седалки , боядисване на ограда, ремонт на кула на стадиона възлизащ на 73 944лв., с включен ДДС.
Съветниците приеха предложението.
В следващата точка без дебати комисията прие Актуализирана план-сметка за дейност "Чистота" за 2018 година.
Макрорамката беше завишена от 33,3 млн. лева на 35,6 млн. лева благодарение на възстановени средства от отчисления от РИОСВ-Варна.
С 1,2 млн. лева повече ще разполага Варна за почистване и поддържане чистотата на териториите, предназначени за обществено ползване. Средствата за ръчно и механизирано почистване на улични платна, спирки, пешеходни зони, алеи и др., бяха увеличени от 5,7 млн. лева на 6,9 млн. лева. Корекцията беше извършена заради повишената запрашеност на въздуха вследствие на ремонтните дейности по улици и булеварди в града, изграждането на бул. „Васил Левски“, както и в резултат на натоварения автомобилен трафик.
Повече средства са предвидени също за обезвреждане, рециклиране и оползотворяване на битовите отпадъци. В актуализираната план-сметка са записани близо 15,5 млн. лева при първоначално планирани 13,2 млн. лева.
Същевременно има намаление на средствата за дейност „сметосъбиране и сметоизвозване“. В плана за 2018 г. бяха заложени 10,3 млн. лева, които в актуализираните разходи са редуцирани с 1,2 млн. лева.
В четвърта точка съветниците одобриха предложението да бъдат отпуснати средства за два храма в район Аспарухово - 34 хил. лв. за църквата „Св. Цар Борис Михаил” и 4,8 хил. лв. за джамията в квартала.
Янко Станев:
„Дъждовните води трябва да бъдат отведени, тъй като сега целият водосбор подкопава основите на джамията. Подобен е и проблемът с православния храм. С отпуснатите суми ще се извършат най-неотложни палиативни дейности, а ако се наложи укрепване на целия скат, средствата ще са значително повече.“
Станев изрази недоумение от пасивността на настоятелствата и благодари на колегите си от бюджетната комисия затова, че с гласа си подкрепиха отпускането на средствата.
На своето заседание съветниците от финансовата комисия разгледаха и приеха предложение от Тодор Балабанов- председател на Общински съвет- Варна, относно осигуряване на средства за неотложен ремонт на брегозащитно и брегоукрепително съоражение, представляващо поземлен имот, находящ се в к.к. "Св. Св. Константин и Елена".
Стойността на укрепването надвишава 748 хил. лв.
Състоянието на съоръжението застрашава живота и здравето на хората. Преминаването по него е опасно и създава предпоставки за инциденти, стана ясно на днешното заседание на комисията.
В следващата точка комисия разгледа предложение, относно дофинансиране на „Градски транспорт“ в размер на 1,334мнл.лв.
Борислав Гуцанов:
„Сега искате да гласуваме Общински съвет- Варна да даде 1,5 млн.лв. за Градски транспорт, като преди няколко дни сана ясно, е дружеството отново е на загуба и то в размер на 3млн.лв. Лошото състояние на Градски транспорт е факт и то продължава с години. Защо не говорим с факти и цифри? До кога ще даваме пари на това дружество, а резултатът ще продължава да е отрицателен?“
Марица Гърдева обясни лошите финансови резултати с намаляване на приходната част в бюджета на „Градски транспорт“, заради намалелия пътникопоток, сериозната социална политика към ученици, хора с увреждания и пенсионери, както и запазването на цената на билета от 1 лв.
Борислав Гуцанов:
„Всичко, което се случва в дружеството се дължи на „течове“ и „чадъри“. Единственото решение е незабавна смяна на ръководството, много добре го знаете. Какво повече може да кажем? Има проблем с Градски транспорт? До кога той ще продължава? Редно е дасе каже кои са хората, които стоят зад Градски транспорт и защо те си позволяват такива неща.“
Тодор Балабанов:
„ От 2007 г. приходите на „Градски транспорт” са едни и същи, тъй като не е променяна цената на билета. Средствата за работна заплата обаче са нараснали от 4 млн. лв. на 20 млн. лв. заради ръста на минималната работна заплата в страната. Там работят живи хора и те трябва да получават достойни доходи. Това е единствената причина за загубите в дружеството и не приемам внушенията, които се правят за политически чадър над ръководството.“
Янко Станев:
„Пазарните показатели наистина не са добри, но това е заради социалната задача, която сме възложили на обществения превозвач. Смисълът на дебата трябва да е реформите ще доведат ли до по-бърз, по-удобен и по-редовен транспорт. А хората ще продължат да се возят в колите си и при цена на бензина 2,50 за литър, след като на всяко семейство се пада по 1,5 кола по статистика. И съм склонен вече на друг подход – не да притискаме общинските фирми за по-високи печалби и съответно дивидент в общината, а по-ефективна социална политика, социални придобивки, нови автобуси, климатизирани, нови линии, нова организация на транспорта в града.“
В крайна сметка само с 1 глас „против“ съветниците от комисията взеха решение за финансова подкрепа на „Градски транспорт“.
Източник: vlastta.com
Коментари
0 коментара